1. DÜNYA TÜNEL KONGRESİ VE ULUSLARARASI TÜNELCİLİK BİRLİĞİ (ITA) 34. GENEL KURUL TOPLANTISI

  19 Eylül 2008 - 25 Eylül 2008

  Yönetim  Kurulu  Başkan Yardımcımız  Sayın Dr. Yücel ERDEM, 19-25 Eylül 2008 tarihlerinde Agra, Hindistan’da yapılan “World Tunnel Congress & 34th ITA General Assembly - Underground Facilities for Better Environment & Safety” konulu toplantıya Komitemizi temsilen katılmış ve ülke raporunu sunmuştur. 

  http://www.ita-aites.org

 2. KARAYOLU 1. ULUSAL KONGRESİ

  1 Nisan 2008 - 3 Nisan 2008

  Karayolları Genel Müdürlüğü ve Yollar Türk Milli Komitesi’nce düzenlenen Karayolu 1. Ulusal Kongresi, 01-03 Nisan 2008 tarihlerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  
  Ülkemizde ilk defa yapılan Kongre’nin en önemli teması, Türkiye’nin dinamiklerini harekete geçiren karayolu altyapısının sadece teknik olarak değil, sosyal ve ekonomik yönleriyle de ele alınarak değerlendirilmesiydi.  
  Açılış konuşmasını Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ın yaptığı Kongre’de; üç gün boyunca yapılan dokuz oturum ve üç panelde birbirinden değerli toplam 76 bildiri sunulmuştur.  
  Tüm kesimleri bir araya getirerek tartışma ve fikir alışverişi ortamı yaratılması için düşünülen Kongre kapsamında ülkemizde bir ilk gerçekleştirilerek “Kamuoyu Algısında Karayolları” konulu bir anket yaptırılmıştır. Böylece kamunun karayolu olgusunu nasıl algıladığı tespit edilerek, Karayolları ile ilgili çeşitli çalışmalara ışık tutacağı düşünülen çok değerli veriler elde edilmiştir. Profesyonel bir kamuoyu araştırma şirketince yürütülen anket sonuçları, Kongre’nin ilk gününde bir Panel olarak açıklanmış ve değerlendirilmiştir.  
  Kongre’de, Türkiye Karayolu’nun Tarihsel Evreleri; Karayolları ve Ekonomi; Karayolu Ulaşımının Geleceği; Karayolu Ulaştırması ve Diğer Ulaşım Modları ile Entegrasyonu;Vecdi Diker Çalışma Grubu’nun Sunumu; Karayolu ve Basın; Teknik Yönleri ile Karayolu;  Kentiçi Ulaşım  ve Karayolları Genel Müdürlüğü konulu oturumlar veKamuoyu Algısında Türkiye Karayolları Araştırması Konulu Anketin Sunumu ve Değerlendirilmesi; Otobüs İşletmeciliği ve Lojistik ve Karayolu Ulaşımının Geleceğibaşlıklı üç panel gerçekleştirilmiştir.  
  Kongre’nin açılış günü akşam yemeği Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından verilmiş ve yemekte, Başkan Sayın M. Erdal EREN tarafından Karayollarının inşaat sektörü için önemini ve sektörün sorunlarını dile getiren samimi  bir konuşma yapılmıştır. Sayın EREN’e, Kongre’nin anısına, Karayolları Genel Müdürü ve Yollar Türk Milli Komitesi Başkanı Sayın M. Cahit TURHAN tarafından teşekkür plaketi takdim 
  edilmiştir.  
  Kongre’nin ikinci günü yapılan Gala yemeğinde Onur Konuğu olarak davet edilen ve gelerek Kongremizi onurlandıran 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman DEMİREL Karayollarının kalkınmamızdaki önemini tarihi bir perspektif içinde özetleyen çok değerli bir konuşma yapmış ve kendisine Kongre’nin anısına, Karayolları Genel Müdürü ve Yollar Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Cahit TURHAN tarafından  teşekkür plaketi sunulmuştur.  
  Kongre için hazırlanan “Bildiriler” Kitabı önceden bastırılarak, Kongre süresince  tüm katılımcılara dağıtılmıştır.  Geleceğe ışık tutması ve ilgilenenler için önemli bir kaynak eser olması düşüncesiyle, Kongre’de yapılan konuşma ve sunumlar da, “Sunumlar” adı altında kitap haline getirilmiştir.  
  Her oturum ve paneli kalabalık bir katılımcıyla izlenen Karayolu 1. Ulusal Kongresi, ülkemiz karayollarının geleceği açısından çok yararlı olduğu görüşü ve gelenekselleşerek periyodik olarak yinelenmesi dilekleriyle sona ermiştir. 

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr