14 Mayıs 2014 Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Proje Tanıtımı ve Koordinasyon Görüşmeleri

Güvenli Kentsel Hız Yönetimi Projesi’nin Belediye yetkililerine tanıtımı ve işbirliği üzerine görüşmelerin sağlanması amacı ile 14 Mayıs 2014 tarihinde Antalya’ya seyahat düzenlenmiştir. Seyahat kapsamında, Genel Sekreter Yardımcısı Sn. İbrahim EVRİM ve Ulaşım Raylı Sistemler Dairesi Başkan Vekili Sn. Vecihi ÖZ ile projenin tanıtımı ve  işbirliği detaylarının görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirilmiştir.Sn. İbrahim EVRİM tarafından, güvenli kentsel hız yönetiminin gerçekleştirilmesi aşamasında toplumun da farkındalığının geliştirilmesi gerektiği belirtilmiş, bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklerin sağlanacağı belirtilmiştir. Projenin ilerleyişi kapsamında, Sn. İbrahim EVRİM ve Sn. Vecihi Öz tarafından, proje yetkilileri ve belediye arasında iletişim ve bilgi alışverişinin sağlanması aşamasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemler Dairesi’nden, Fen İşleri Dairesi’nden, Emniyet birimlerinden ve üniversite yetkililerinden oluşan bir grubun oluşturulacağı belirtilmiştir. 

Öğleden sonra yapılan toplantıda UKOME Şube Müdürü Sn. Sevcan ATALAY ile görüşülmüştür. Proje koordinatörü Sn. Hediye TÜYDEŞ YAMAN tarafından projenin tanıtımı, amacı ve hedefleri anlatılmıştır. Sn. ATALAY tarafından da Antalya kentindeki hız sınırları ve yayalaştırma çalışmaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Projenin planlanan aktiviteleri ile ilgili bilgi verilmiş ve bu kapsamda işbirliği sağlanmıştır. Haziran ayında düzenlenecek olan Mevzuat Çalıştayı’na belediye yetkilileri davet edilmiştir. Gün boyunca yapılan görüşme ve toplantılara AB İlişkileri ve Proje Şube Müdürlüğü’nden Sn. Hayat EKİCİ ile Sn. Hafize İLHAN’da eşlik etmişlerdir.

 • Hayat EKİCİ (Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, AB İlişkileri ve Proje Şube Müdürlüğü)
 • Sevcan ATALAY (UKOME Şube Müdür V.)
 • Hafize  İLHAN(Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, AB İlişkileri ve Proje Şube Müdürlüğü)

12-14 Haziran 2014 Mayor Michael Bloomberg ile Toplantı

New York Eski Belediye Başkanı ve Bloomberg Philanthropies’in kurucusu olan İşadamı Michael Bloomberg’in Türkiye’de desteklenen projeler ile ilgili kendisine bilgi verilmesi amacı ile 16.06.2014 tarihinde İstanbul’da bir toplantı düzenlenmiştir. Düzenlenen toplantıya Dünya Sağlık Örgütü, EMBARQ Sürdürülebilir Ulaşım Derneği temsilcilerinin yanı sıra Yollar Türk Milli Komitesi’nden proje koordinatörü Dr. Hediye Tüydeş Yaman katılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olan Sn. Kadir Topbaş’ında katıldığı toplantıda, Sn. Yaman tarafından kentsel bölgelerde hız yönetimi ile ilgili sorunlara dikkat çekilmiş ve proje ile ilgili bilgi verilmiştir. 


20-22 Ağustos Antalya Kenti Hız Etüdü Çalışması

20-22 Ağustos 2014 tarihlerinde, Antalya kentinde belirlenen ve aralarından önceliklendirilen kaza sıcak noktalarının olduğu yerlerde hız ölçüm ve araç sayım çalışmalarını düzenlemek amacı ile bir seyahat düzenlenmiştir. Çalışmalara proje ekibinin yanı sıra ODTÜ araştırma görevlileri ve KGM’den mühendis ve teknisyenler katılmıştır. Çalışmalar kapsamında belirlenen 10 noktada hız ölçüm ve araç sayım çalışmaları gerçeklştirilmiştir. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Sn. Hülya ATACAN, UKOME şube müdürü Sn. Sevcan ATALAY ve AB İlişkileri ve Proje Şube Müdürü Sn. Hafile İLHAN ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Seyahat kapsamında;

 • tespit edilen kaza sıcak noktalarına ait rapor teslim edilmiş ve sunum

gerçekleştirilmiş,

 • belediye yetkilileri ile görüşülmüş,
 • hesaplanan kaza sıcak noktalarının yoğunlaştığı yerlerde ve Belediye yetkililerinin önerdiği yerlerde 2 tam gün boyunca hız ölçümleri ve araç/yaya sayımları yapılmıştır.

     

Çalışma Yapılan Yerler

 

Yer

Tarih

Açıklama

1

Güllük Cad.

21.08.2014

Güllük Cad.Kuzey Taraf, TRT-SSK Arası

2

Güllük Cad.

21.08.2014

Güllük Cad. Güney Taraf, Selekler-Güllük Arası

3

Konyaaltı Caddesi

21.08.2014

Yaya öncelikli koridor üzerinde

4

100. Yıl Bulvarı

21.08.2014

MarkAntalya-Güllük Kavşağı arası

5

Evliya Çelebi Cad.

22.08.2014

Sanayi Kavşağı-Mevlana Kavşağı arası

6

Mevlana Cad.

22.08.2014

Mevlana Kavşağı-Doğu Garajı Kavşağı arası

7

Kızılırmak Cad.

22.08.2014

Mevlana Kavşağı Kızılarık Kavşağı arası

8

Tekelioğlu Cad.

22.08.2014

Medical Park Hastanesi Önü

9

Tekelioğlu Cad.

22.08.2014

Medical Park Hastanesi - Terracity AVM arası

10

Bülent Ecevit Bulv.

22.08.2014

Laura - Düden Köprüsü

 

Hız etüdü ve araç sayımı çalışmaları kapsamında RS10 hız ölçümü protokolünde yola çıkarak gün içerisinde 5 farklı saat aralıklarında çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Buna göre;

 • 07:30 – 09:00 arası
 • 10:00 – 11:30 arası
 • 12:30 – 14:00 arası
 • 15:00 – 16:30 arası ve
 • 17:30 – 19:00 arasında çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

YTMK - EMBARQ Türkiye Kaza Analiz Çalışmaları

EMBARQ Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin yürüttüğü “Kentiçi Ulaşımda Yol Güvenliği Laboratuvarı (RSLab)” projesi kapsamında, YTMK ile birlikte gerçekleştirilen protokol gereğince Antalya kentine ait kaza analizleri 27-28 Ağustos tarihleri arasında EMBARQ Türkiye’den iki mühendisin katılımı ile Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Kaza analizleri protokolde belirtildiği üzere PTV VISUM Safety modülü ile gerçekleştirilmiştir.

RSLab projesi kapsamında, EMBARQ Türkiye yetkilileri ile 10-11 Eylül 2014 tarihleri arasında Antalya kentine bir seyahat gerçekleştirilmiştir. Seyahat kapsamında,EMBARQ Türkiye yetkilileri ve danışmanları trafik güvenliği uzmanı Sn. Carsten WASS ile birlikte VISUM Safety modülü aracılığı ile tespit edilen sıcak noktalardan 5 tanesini yerinde incelenmiştir. Buna ek olarak Hibe projesi kapsamında çalışılması öngörülen 3 lokasyonda da incelemeler yapılmıştır.

  


Karayolu 3. Ulusal Kongresi'nde proje sunumu gerçekleştirildi

“Karayolu 3. Ulusal Kongresi” Karayolları Genel Müdürlüğü ve Yollar Türk Milli Komitesi tarafından 25-27 Kasım 2014 tarihleri arasında Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Proje koordinatörümüz Sayın Yard. Doç. Dr. Hediye Tüydeş Yaman tarafından 27 Kasım perşembe günü "Karayolu ve Trafik Güvenliği" oturumunda projeye yönelik bir sunum yapılarak, projenin amacı, hedefleri, gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan aktiviteleri anlatılarak kongreye katılım sağlayan ilgili ve yetkililerden projeye destek çağrısında bulunuldu.

 


Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu Toplantısı'nda proje sunumu gerçekleştirildi

18 Aralık 2014 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu Toplantısı’nda Proje Koordinatörü Sn. Hediye Tüydeş Yaman tarafında Hibe Projesi ile ilgili olarak toplantı gündem maddesi kapsamında bir sunum gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Mevzuat Çalıştayı’na ilişkin olarak hazırlanan sonuç bildirgesi taslak dokümanının yer aldığı 50 adet CD bu toplantıda katılımcılara dağıtılmıştır. 


Yol Güvenliği Laboratuvarı (RSLab) Projesi Kapanış Toplantısı'nda proje sunumu gerçekleştirildi

19 Aralık 2014 tarihinde, Proje Destek Koordinatörü Ezgi Kundakcı, EMBARQ Türkiye tarafından, Transist 2014 Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyum ve Fuar kapsamında düzenlenen, RSLAB Projesi Kapanış Toplantısı’na konuşmacı olarak katılarak YTMK Hibe Projesi ile ilgili tanıtım, gerçekleştirilen aktiviteler ve planlanan aktivitelere yönelik bir sunum gerçekleştirmiştir. Ayrıca Mevzuat Çalıştayı’na ilişkin olarak hazırlanan sonuç bildirgesi taslak dokümanının yer aldığı CD’lerden bu toplantıdaki katılımcılara dağıtılmıştır.

 

 

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr