Türkiye’nin her karışının ulaşılabilir kılınması için başlatılan karayolu hamlesi, bugün dünyanın ilgi ile takip ettiği ileri teknoloji ve kaynak gerektiren mega projelerin hayata geçirilmesiyle, ülkemizi dünya ulaşım sektöründe ön sıralara taşıdı.

Dünyadaki değişim ve gelişmelerin çok yakından takibi ve uygulamalardan edinilen deneyimler sonucunda dünyanın merakla beklediği “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli” ve “Çanakkale 1915 Köprüsü” gibi mega projelerin, gelişen teknoloji sayesinde, çevreyi özenle koruyan metotlarla ve modern güvenlik sistemleriyle alınan önlemlerle emniyetli bir şekilde inşa edilebilmesi noktasına gelindi.

En önemli amaçlarından biri, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından izlemek, desteklemek, teknik birikimi değerlendirmek ve yaymak olan Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK), şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan mega projelerin, dünya sıralamasında ilk beş içinde yer alan “asma köprü”, “gergin eğik kablo askılı köprü”, “özel betonarme ve çelik köprü”, “viyadük ve tünel” projelerinin, değişik sistem kurgulamalarına göre buna uygun metodolojilerle özel makine, malzeme, ekipman ve teçhizat kullanımı ile gerçekleştirildiğini dikkate alarak, kendi misyonu çerçevesinde ulusal ve uluslararası proje uygulayıcıları (projeci, müteahhit, müşavir) ile sektörün diğer ilgili paydaşları olan yeni makine, malzeme, ekipman ve teçhizat üretici, imalatçı ve tedarikçilerini bir araya getirerek tanıştırmak, bilgi paylaşımına aracı olmak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğünün teknik desteği ile 2016 yılında Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarının ilkini düzenledi.

Ana teması itibariyle çok çeşitli katılımcı profiline kucak açan ve büyük ilgi gören Fuarın, dünyadaki gelişmelerin, yeni uygulamaların takibi açısından çok yararlı olduğu konusunda alınan olumlu tepkiler ve katılımcıların yıllık periyodlarla her yıl düzenlenmesi yönündeki talepleri dikkate alınarak 24-26 Mayıs 2017 tarihlerinde ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda (Congresium Ankara) 2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı düzenlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN’ın ve Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL’ın katılımlarıyla Açılış Töreni gerçekleştirilen ve 7438 ziyaretçinin takip ettiği Fuara 12 ülkeden toplam 156 firma katıldı. Başta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olmak üzere 14 Bakanlık; Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün aralarında olduğu 16 Genel Müdürlük ve 67 ilden 206 belediye Fuarı takip etti.

Etkinlik çerçevesinde oluşturulan “Müteahhitler Locası”nda; Türkiye'deki karayolu, köprü ve tünel projelerinin gerçekleştirilmesi işlerini üstlenmek için ortak arayan, teknoloji transferi yapmakla ilgilenen ya da bu projelere doğrudan ürün ve hizmet tedarik etmek isteyen, işbirliği ve alışveriş yapma potansiyeli bulunan, yerli ve yabancı firmaların bir araya getirilmesine ve birbirleri ile görüştürülmesine imkan sağlayan “Ticari Eşleştirme ve İş Görüşmeleri Programı” organize edildi ve söz konusu loca 279 iş görüşmesine ev sahipliği yaptı.

Ayrıca bu sene, yurt içinden ve yurt dışından katılan sektör temsilcilerinin uzmanlık alanlarıyla ilgili olarak sunum yaptıkları ve önemli projelerini tanıttıkları bir Çalıştay Programı hazırlandı ve bu alanda yoğun ilgiyle takip edilen 15 sunum yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel BARAN’ın ziyaret ederek onurlandırdıkları 2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarının 3. gününde Bloomberg HT televizyon kanalında Gülnaz KUDUNOĞLU'nun sunduğu "Dahası Var" programı Fuar alanından canlı olarak yayınlandı. Fuarda yer alan firmaların yöneticilerinden; YÜKSEL PROJE Genel Müdür Yardımcısı Faik TOKGÖZOĞLU, İSFALT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim SÖNMEZ ve E-BERK kurucu ve CEO’su Özgür Savaş ÖZÜDOĞRU'nun konuşmacı olarak katıldığı Programda sektörde yaşanılan gelişmeler konuşuldu.

Gerek stant açan firma yöneticileri, gerekse ziyaretçiler tarafından çok başarılı bir etkinlik olarak nitelendirilen Fuarın marka haline getirilerek gelecek yıllarda da düzenlenmesi için Yollar Türk Milli Komitesince çalışmalar aralıksız olarak devam ettirilmektedir.

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr