Yollar Türk Milli Komitesi ilkini düzenlediği “Ulusal Tünelcilik ve Yer Altı Yapıları Kongresi”nde; son yıllardaki tünel projelendirme ve yapım teknikleri konusundaki gelişmelerin, yeniliklerin ve uygulamaların paylaşımına imkan sağlamak için ulusal ve uluslararası proje uygulayıcıları ile (projeci, müteahhit, müşavir) sektörün diğer ilgili paydaşlarını bir araya getirdi.

Kongre Açılış Törenine katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Özkan POYRAZ konuşmasına, “Bakanlık olarak hedefimiz, ulaşılabilir ve erişilebilir bir ulaştırma sistemi yoluyla lojistik merkezlere erişimli, uluslararası taşımacılık koridorlarıyla bağlantılı bir ulaştırma sistemi kurmaktır. Ekonomik ve taşıma maliyetlerini azaltmış bir ulaştırma sistemi ihtiyacının sonuçlarına göre planlar yapmak durumundayız. Hepsinden önemlisi yollarımızın fiziki koşullarını iyileştirerek insan yaşamına mal olan kazaların ve karbondioksit salınımının azaltılabilmesi hedeflerimiz içinde en önemli yeri almaktadır.” diyerek başladı.

POYRAZ konuşmasının devamında “Ulaşımda taşıma maliyetlerini azaltarak erişilebilirliği ve ulaşılabilirliği mümkün kılabilmek, lojistik merkezlerle ve uluslararası koridorlarla uyumlu bir ulaştırma sistemini oluşturabilmek için olmazsa olmazımız doğal olarak tüneller ve köprülerdir. Bakanlığımızın son yıllardaki en önemli projeleri içerisinde tüneller ve köprüler vardır. Türkiye son 10 yıl içerisinde tünel ve köprü mühendisliği açısından çok önemli bir know-how ve laboratuvar alanı halindedir. Bu laboratuvarlardan sadece karayollarımızın mühendisleri değil aynı zamanda üniversiteler, müşavirlik firmaları, mühendislik firmaları ve projede ve uygulamada çalışan herkesin edinimleri çok fazla olmuştur. Bu kadar geniş bir laboratuvar alanının Türkiye'nin üniversitelerine, karayollarımızın mühendislik omurgasına çok şeyler verdiğini ve bu kongreler aracılıyla da geleceğe bilgi aktarımı sağlanacağını düşünüyorum. Bu kongrenin en önemli parçasının da bilgi değişimi ve bilgi alış-verişi olduğuna inanıyorum. Ancak katılımcıların olaya sadece yol yapmak, tünel yapmak ya da köprü yapmak olarak yaklaşmamalarını, mühendisliğin ekonomiklik ilkesini de gözetmeleri gerektiğini hatırlamalarını istiyorum. Kaynaklarımızın kısıtlılığı nedeniyle yol ve tünel yapımında "Bu karayolunun sonucunda hangi limana ulaşıyoruz, bir kombine taşımacılığın unsuru olarak karayolunu ve tüneli görebiliyor muyuz" şeklinde ekonomiklik analizine de ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ekonomiklik ve güvenlik ilkesi mutlaka birlikte dikkate alınmalıdır.” dedi.

Karayolları Genel Müdürü ve Yollar Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KARTAL, Açılış Töreninde yaptığı konuşmasına “Tüneller, altyapı sistemi içinde geçmişten bugüne kadar çok yaygın olarak kullanılmış, gelişen teknoloji ve yapım metotları sayesinde özellikle yolların geometrik standartlarının yükseltilmesi açısından vazgeçilmez sanat yapıları haline gelmiştir. Ülkemizde teknolojinin gelişmesiyle birlikte tünel yapımında büyük aşama kaydedilmiştir. Tünellerimizin toplam uzunluğu % 442’lik artışla 50 km’den 270,8 km’ye ulaşmıştır. Günümüz tünel teknolojileri kullanılarak günde 250 m karayolu tüneli yapılmakta olup 2023 yılına kadar yol ağımızda toplam 700 km uzunluğunda 470 adet tünelin trafiğe hizmet vermesi hedeflenmektedir.” diyerek başladı.

Bugün pek çok projenin yapım çalışmalarının devam ettiğini ve bugüne kadar kat edilen mesafeden, bundan sonraki çalışmalarda da bilgiye, bilime, yeniliklere ve paylaşıma olan ihtiyacın artarak devam edeceğinin anlaşıldığını belirten KARTAL bu süreçte Yollar Türk Milli Komitesinin öncülüğünü ve organizasyonunu üstlendiği kongre, seminer, fuar vb. etkinliklerin, yatırımların nüvesini oluşturacak paylaşımların temeli olacağına yürekten inandıklarını ve desteklediklerini ifade etti. KARTAL konuşmasının devamında  “Bu sene ayrıca Komite olarak, projelerin başından sonuna kadar geçen tüm süreci kapsayan gerçek bir İş Fuarı düzenlemeyi de ön gördük. Türk ve yabancı firmalar ilk kez düzenlediğimiz bu fuarda bizlere güvendiler ve katılarak fuarımızın zenginleşmesine katkıda bulundular.” dedi.

KARTAL sözlerini “Tecrübelerini bizimle paylaşacak meslektaşlarıma, kıymetli bilgilerini bizlere aktaracak olan akademisyenlere, sektörde edindikleri bilgi birikimini, yaşadıkları zorlukları ve sorunları aşma yöntemlerini bizlere anlatacak olan özel sektör mensuplarına, Fuar’da stant açarak ürünlerini ve hizmetlerini bizlere tanıtacak olan firmalara, Kongre ve Fuarımızı düzenlemede bizlere destek veren siz değerli katılımcılara, teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”  diyerek tamamladı.

26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Congresium Ankara’da 7 oturum halinde gerçekleştirilen Kongrede ülkemizden Prof. Dr. Mahir VARDAR (E-İTÜ), yurt dışından Prof. Dr. Davorin KOLIC (ITA) ve Dr. Johann BRANDL (GEOCONSULT) değişik oturumlarda davetli konuşmacı olarak yer aldı.

Kongrede sunulmak üzere Komitemize gönderilen 81 adet bildiri Bilim Kurulu Üyeleri tarafından değerlendirildi. Kurul Üyelerinin görüşleri doğrultusunda ve zamanın elverdiği ölçüde bu bildirilerden 21 adedi Kongre programına alınarak bildiri sahiplerince sunumları yapıldı. Bu bildirilerle birlikte 74 adet bildirinin yer aldığı Kongre Bildiriler Kitabı flash diski kayıt sırasında katılımcılara verildi.

Ayrıca Avrasya Tüneli Projesi ile ilgili olarak Ceren ALACA BAYINDIR (ATAŞ), Marmaray Tüneli Projesi ile ilgili olarak Selami IŞIK (YÜKSEL PROJE), Mavi Tünel Projesi ilgili olarak Dr. Ayhan KOÇBAY (DSİ), Ovit Tüneli Projesi ile ilgili olarak Doç. Dr. Nurdan APAYDIN (KGM), Tarihi Koruyan Metro Yapım Teknikleri – Ceneviz Suru Geçiş Projesi ile ilgili olarak Ülkü Ebru YILDIRIM (İBB) birer sunum yaptılar. Yollar Türk Milli Komitesi ITA Genç Üyeler temsilcisi Volkan ÜZELER de “ITA TÜRKİYE - Genç Üyeler”le ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Yollar Türk Milli Komitesi ulusal ve uluslararası proje uygulayıcıları ile (projeci, müteahhit, müşavir) sektörün diğer ilgili paydaşları olan yeni makine, malzeme, ekipman ve teçhizat üretici, imalatçı ve tedarikçilerini bir araya getirerek tanıştırmak ve bilgi paylaşımına aracı olmak için yine Congresium Ankara’da 26-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarını düzenledi.

Fuar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Özkan POYRAZ'ın yaptığı açılış konuşmasından sonra katılımcılara ve ziyaretçilere açıldı. POYRAZ burada yaptığı konuşmasında ise Fuara katılım gösteren firmalar için başarılı bir iletişim imkanı olacağı düşüncesiyle bütün katılımcılara başarılar dilediğini belirtti.

Açılış sonrasında davetliler fuar alanında yer alan stantlarda incelemelerde bulundular.

  

Türk ve yabancı 150 adet firmanın yer aldığı fuarda, stant açan firma yöneticileri çok amaçlı ve nitelikli buldukları fuarın, daha sonraki yıllarda da açılması beklentisi içine girdikleri hususundaki samimi duygularını Komitemize ilettiler.

 

 

 

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr