EĞİTİMLER

YTMK Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Şubesi tarafından düzenlenecek olan eğitim duyuruları hakkında bilgi almak için lütfen sayfamızı takip ediniz.

YAYINLAR

YTMK Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Şubesi çalışma grupları tarafından hazırlanacak raporlar hakkında bilgi almak için lütfen sayfamızı takip ediniz.

SayıTarihYayın Adı
02Kasım 1992Otoyollarda Köprü Viyadük ve Tüneller (Teknik Toplantı 2)
25Ekim 2002Tunnelling & Underground Space Use - International Conference - İstanbul - TÜRKİYE

* Yayınların detayına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

GEÇMİŞTEKİ ETKİNLİKLER

TÜNELCİLİK SEMİNERİ (31 Mart - 1 Nisan 2015)

Karayolları Genel Müdürlüğünün desteği ile Yollar Türk Milli Komitesi tarafından 31 Mart - 1 Nisan 2015 tarihleri arasında “Tünel Tasarım, Şartname, Yapım ve Sözleşmesel Pratikler - Vaka Analizleriyle” konulu Tünelcilik Semineri düzenlendi. Avusturyalı uzmanların davetli konuşmacı olarak katıldığı seminere, tünelcilik sektöründe yer alan proje, müşavir ve müteahhit firmalar ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisler, akademisyenler ve tünelcilik sektörüne malzeme, makine ve ekipman sağlayan tedarikçilerden oluşan yaklaşık 550 kişi katıldı. Seminerdeki sunumlara ve ilgili dokümanlara http://www.ytmk.org.tr/tunelcilik-ve-yeralti-yapilari/tunelcilik-semineri-sunumlari adresinden ulaşabilirsiniz.

ULUSAL TÜNELCİLİK ÇALIŞMA GRUBU (19 Şubat 2015)

19 Şubat 2015 tarihinde, Karayolları Genel Müdürlüğü Küçük Toplantı Salonunda Tünelcilik Sektörü ile ilgili çalışan Kamu Kurum Kuruluşlarının, Özel Sektörün, Belediye Başkanlıklarının, STK-Meslek Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla Ulusal Tünelcilik Çalışma Grubunun ilk toplantısı yapıldı.

Toplantıya Karayolları Genel Müdürlüğü, Yollar Türk Milli Komitesi, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Müşavirler ve Mimarlar Birliği, Türkiye İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneğini temsilen toplam 21 kişi katıldı. Toplantıya katılmak üzere İstanbul’dan gelen Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği Temsilcisi kötü hava koşuları nedeniyle toplantı sonrası öğle yemeğine katıldı.

Yollar Türk Milli Komitesi Genel Sekreteri A. Gürkan Gürkan’ ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, tanışma, A. Gürkan Güngör tarafından yapılan “Yollar Türk Milli Komitesi Tanıtım” konulu sunumu, YTMK Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Şubesi Koordinatörü Dr. Ebru Akış tarafından yapılan “YTMK-Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Şubesi-Genel Bilgi” ve Karayolları Genel Müdürlüğü, Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Zemin Mekaniği ve Tüneller Şubesi Müdürü Sina Kiziroğlu tarafından yapılan “Dünya’da ve Türkiye’de Tünelcilik: Karayolu Bakış Açısı” sunumları ile devam etti. Tünelcilik sektörü ile ilgili olarak temsilcilerin sorunlarının tartışılmasından sonra toplantı değerlendirmesi yapılarak toplantı sonlandırıldı. Kötü hava koşulları nedeniyle toplantıya katılamayan değerli kurum temsilcilerine toplantı sonrası gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Sunumlar

Yollar Türk Milli Komitesi Tanıtım 
YTMK-Tünelcilik ve Yeraltı Yapıları Şubesi - Genel Bilgi
Dünyada ve Türkiye'de Tünelcilik: Karayolu Bakış Açısı


- KARAYOLU 3. ULUSAL KONGRESİ (25 - 27 Kasım 2014)

Karayolu 3. Ulusal Kongresi, 25-27 Kasım 2014 tarihlerinde Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu'nda yapıldı.  Kongre'de, ülkemiz karayolunun, yapım, bakım, onarım, kullanım ve diğer yönlerinin değerlendirilmesinin yanısıra  dünyadaki son araştırmalar, gelişmeler ve uygulamalar tartışıldı. 26 Kasım 2014 tarihinde Karayolları ve Tünelcilik konulu Oturum gerçekleştirildi.

http://www.kuk2014.org

- TÜRKİYE TÜNELCİLİK SEMİNERİ (13 Haziran 2013)

Türkiyedeki tünelcilik sektörü paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Türkiye Tünecilik Semineri, yaklaşık  800 kişinin katılım ile gerçekleşti. Tünelcilikdeki bilgi ve deneyimin paylaşılması, tünelcilik sektörünün yol haritasının belirlenmesi amaçlarıyla iki oturum ve bir panelden oluşan seminer başarıyla tamamlandı.   

- YERALTI YAPILARINDA İŞLETME GÜVENLİĞİ TOPLANTISI (6 - 7 Ekim 2009)

Günümüz karayolu ulaşım sisteminde, tüneller ve yeraltı yapıları her geçen gün artan araç trafiğine bağlı olarak daha büyük önem taşımaktadır. 
Yeraltı yapılarında ve özellikle tünellerde işletme güvenliğini sağlamak amacıyla, 2005 yılında İstanbul'da ITA Genel Kurulunda alınan kararla kurulan COSUF; 
Konuyla ilgili olarak, Avrupa ve uluslararası faaliyetlerde işbirliğini sağlamak, araştırma ve yeni buluşlar ile en başarılı uygulamaların hizmete sunulmasında önemli rol üstlenmiştir. 
Geleneksel ile moderni birleştiren medeniyetler başkenti İstanbul'da, 06-07 Ekim 2009 tarihlerinde 2 gün süreyle düzenlenen "Yeraltı Yapılarında İşletme Güvenliği" toplantısına davetli yabancı ve yerli uzmanların yanısıra; Karayolları Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi mensupları ile Üniversite ve diğer kuruluşlardan ve basından yaklaşık 160 kişi katılmıştır. 
Toplantıda amaç, konuya ulusal ve uluslararası konjektürde dikkat çekmek ve ilgili kuruluşların gerekli önlemleri almasında yardımcı olmaktır. 

- DÜNYA TÜNEL KONGRESİ ve ULUSLARARASI TÜNELCİLİK BİRLİĞİ (ITA) 31. GENEL KURUL TOPLANTISI (7 - 12 Mayıs 2005)

“Dünya Tünel Kongresi ve Uluslararası Tünelcilik Birliği (ITA) 31. Genel Kurul Toplantısı” (ITA-AITES 2005, World Tunnel Congress & 31st ITA General Assembly) 7-12 Mayıs 2005 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir. 
Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz “Dünya Tünel Kongresi”ne dünyanın hemen her ülkesinden 747 delege katılmıştır. 
Ana Teması “Yeraltı Alanlarının Kullanımında Geçmişten Deneyimler ve Gelecek için Öneriler” olarak belirlenen “Dünya Tünel Kongresi”nde sunulmak üzere gönderilen Tüneller ve Yeraltı Kullanım Alanları ile ilgili tüm konuları kapsayan 200 adet bildirinin yer aldığı “Bildiri Kitabı” Kongre öncesinde katılımcılara dağıtılmıştır. 
Uluslararası Tünelcilik Birliği’nin (ITA) 31. Genel Kurul Toplantısı ve Birliğin Çalışma Gruplarının toplantıları da yine Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Kongre süresince açık olan ve sektörle ilgili ulusal - uluslararası firmaların ürün ve teçhizatlarını tanıtma fırsatı buldukları Sergi katılımcılar tarafından ilgiyle izlenmiştir.  
Katılımcılar için Kongre sırasında İstanbul şehir turları ve kongre sonrasında Kapadokya gezisi düzenlenmiştir. 
Dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok üst düzey yetkilinin ve bilim adamının katıldığı bu toplantı hem katılımcılar için bilimsel açıdan yeni ufuklar açmış, hem de Ülkemizin tanıtımı için bir fırsat olmuştur. Konukların ayrılırken bildirmiş oldukları olumlu görüş ve temenniler ise çabalarımızın en güzel mükafatı olmuştur. 

- ITA SERTİFİKALI EĞİTİM PROGRAMI (5 - 7 Mayıs 2005)

7-12 Mayıs 2005 tarihlerinde ülkemizde düzenlenen “Dünya Tünel Kongresi” öncesinde Uluslararası Tünelcilik Birliği’nin (ITA) ilk uygulaması olan “ITA Sertifikalı Eğitim Programı” düzenlenmiştir. 5-7 Mayıs 2005 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Tünel ve Yeraltı Yapıları” konulu Sertifikalı Eğitim Programı’nda konularında uzman 17  uluslararası bilim adamı eğitim vermiş; Karayolları Genel Müdürlüğü, üniversiteler ve ilgili kuruluşlardan 84 kursiyer katılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmiştir. 

- "TÜNELLER VE YERALTI YAPILARI" KONULU ULUSLARARASI KONFERANS (16 - 18 Ekim 2002)

Karayolları Genel Müdürlüğü, Uluslararası Tünelcilik Birliği (ITA) ve Yollar Türk Milli Komitesi tarafından 16-18 Ekim 2002 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “Tunnelling and Underground Space Use” konulu Uluslararası Konferans düzenlenmiştir. 
Teknik Komite tarafından sunulması uygun bulunan 32 adet bildiri Konferans’da sunulmuş ve katılımcılar için kaynak olması amacıyla bu bildiriler biraraya getirilerek hazırlanan kitap katılımcılara Konferansın ilk günü dağıtılmıştır. Konferans süresinin kısıtlılığından dolayı sunulamayan 9 adet bildiri de bu kitapta yer almıştır.  
Program kapsamında ITA Başkanı Prof. Dr. Andre ASSIS ve Prof. Dr. Wolfgang KRAJEWSKI (Darmstadt Üniversitesi, Almanya) tarafından 2 özel sunum gerçekleştirilmiş olup, Konferans yurtiçi ve yurtdışından gelen 200 katılımcı tarafından beğeni ile takip edilmiştir. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin Konferansı izlemesi sağlanmıştır. 
Konferans süresince, 5 firmanın yer aldığı sergi yine büyük bir ilgiyle izlenmiş ve gerek katılımcılar, gerekse stand sahibi firmalar memnuniyetlerini ifade etmişlerdir.

- "TÜNEL YAPIMINDA DEPLASMAN ÖLÇÜMLERİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ" KONULU WORKSHOP (15 Ekim 2002)

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK) ve Uluslararası Tünelcilik Birliği (ITA) tarafından 16-18 Ekim 2002 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Tünel Konferansı” kapsamında Konferans öncesi 15 Ekim 2002 günü “Tünel Yapımında Deplasman Ölçümleri ve Değerlendirilmesi” konulu Workshop yapılmıştır. 
Avusturya ve Almanya’da Graz ve Hannover Üniversitelerinden davetli seçkin bilim adamlarından oluşan bir grup tarafından eğitim yanı ağırlık taşıyacak şekilde organize edilen Workshop’ta, Karayolları mühendislerinin yanı sıra tünel proje - müşavirlik ve yapımını üstlenmiş çeşitli firmalarda çalışan mühendislerin de yer alması sağlanmıştır.  Ayrıca, toplam 66 kişinin katıldığı Workshop’ta anlatılan konuları içeren bir kitap bastırılarak katılımcıların kullanımına sunulmuştur.

- "TÜNELLERİN BAKIM, TAMİR VE İYİLEŞTİRİLMESİ" KONULU KONFERANS (26 Nisan 2002)

26 Nisan 2002 günü Avusturya D2 Mühendislik Müşavirlik firmasından Dr. Harald WAGNER “Tünellerin Bakım, Tamir ve İyileştirilmesi” konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü Küçük Toplantı Salonu’nda bir Konferans vermiştir.  
Karayolcu ve Karayolları dışındaki kurumlardan gelen izleyiciler (Belediye, DSİ, Demiryolları vb.) tarafından Konferansın, başarılı ve yararlı geçtiği ifade edilmiştir. 

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr