TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile KGM Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığının birlikte yürüttüğü “Ilık Karışım Asfalt Katkıları Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi” projesi kapsamındaki “Ilık Karışım Asfalt Teknoloji ve Uygulamaları Çalıştayı” 2 Eylül 2015 tarihinde TÜBİTAK, Feza Gürsoy Salonu / ANKARA’da başarıyla gerçekleştirildi.

Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Gökalp YILMAZ açılışta yaptığı konuşmasında “Ilık karışım asfaltın Türkiye'de uygulanmasıyla üretimde kullanılan enerjinin azaltılması ve böylece asfalt üretim maliyetlerinin düşürülmesinin amaçlandığını” söyledi. YILMAZ, "Üretim maliyetlerinin düşürülmesiyle yüzde 30 enerji tasarrufu ile yıllık 220 milyon lira kazanç sağlanmış olacaktır. Proje kapsamında iki farklı katkı kullanılarak, iki adet deneme yolu Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde yapılmıştır" dedi.

Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD) Başkanı Ayberk ÖZCAN da yaptığı konuşmasında “Ilık karışım asfaltın Türkiye için oldukça yeni ve önem arz eden bir konu olduğunu belirterek, endüstri ve teknolojileri gelişmiş ülkelerin ortak özelliğine bakıldığında, üniversiteler, kamu kurumları, özel sektör ve ilgili sivil toplum kuruluşları arasında sıkı bir iş birliği olduğunu, endüstri ve idarelerin ihtiyaçları doğrultusunda, akademisyenlerin ve araştırmacıların katkılarıyla yerel ve küresel sorunlara çözümler arandığını" ifade etti.

TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsünden Dr. H. Jülide KÖROĞLU’nun proje hakkında detaylı bilgi verdiği çalıştayda KGM Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığından Hakan ORAL, Ahmet SAĞLIK konuşmacı olarak, KGM Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Birol DEMİR panelist olarak yer aldı.

Çalıştayda, Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde 11 Haziran'da "Ilık Karışım Asfalt Deneme Yolu" olarak uygulama yapıldığı hatırlatıldı. Söz konusu teknoloji ile plentte karıştırma sıcaklıklarının 15-35 santigrat derece daha azaltılarak 115-140 santigrat derece sıcaklıklara düşürüldüğü vurgulandı.

2010 yılında ABD'de 42 milyon ton olan ılık karışım asfalt üretiminin, 2012 yılında yaklaşık 323,5 milyon tona yükseldiğinin altı çizilerek, Avrupa'da 2012 yılında toplam ılık karışım asfalt üretiminin 275 milyon ton olduğu bildirildi.

15 Eylül'de tamamlanacağı açıklanan proje ile üst yapının bakım-onarım maliyetlerinin azaltılması, düşük amortisman giderleri, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi, işçilerin maruz kaldığı koku, duman ve PAH emisyonlarının yüzde 60 azaltılması, çevre kirliliği ve insan sağlığı, enerji, üretim, uygulama maliyetleri açısından fayda sağlanacağı aktarıldı.

İletişim

KGM Sitesi A Blok Kat: 12 Yücetepe 06100 Ankara / Türkiye
Telefon: (+90) 312 418 79 05 - (+90) 312 417 24 02 - (+90) 312 415 88 10
Faks: (+90) 312 425 82 10
E-Posta: komite@ytmk.org.tr